Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenir?

bulmaca-anlam-oktanity

Marvel Film Sırası

Daha önce hiç marvel filmleri izlemediyseniz veya tekrar izlemek istiyorsanız, bu Marvel film sırası listesini sizler için sıraladık.

Son yıllarda popülerliği daha da artan marvel filmleri, gişede milyar dolarlar kazanmaya başladı. Herkesin mutlaka bir kerede olsa gördüğü bu filmleri izlemek isteyipte hangi filmden başlayacağını bilmeyenler için bu liste rehber niteliğinde olacaktır.

1. İlk Yenilmez Kaptan Amerika

İlk filmde Kaptan Amerika’nın süper güçlere kavuşmasını ve Hydra’nın komutanı Red Skull ile savaşını izliyoruz. Bu filmde ilk sonsuzluk taşlarından (infinity gems) biri olan uzay taşını(space stone) görüyoruz.

2. Captain Marvel-Kaptan Marvel

2019 yılında çıkmasına rağmen 2. sırada yer almasının en büyük sebebi filmin geçmiş zamanı anlatmasıdır. Savaş pilotu olan Carol Danvers’ın, Kaptan Marvel’e dönüşmesini izliyoruz.

3. Iron Man-Demir Adam

İlk yayınlanan marvel filmidir. Bu filmde Tony Stark’ın Süper ötesi bir zırh yapımını anlatıyor.

4. Iron Man 2-Demir Adam 2

Devam filminde Tony Stark zırhını daha da geliştirmiş ve taşınabilir bir model üretmiştir. Bu film Kötü karakter Ivan Vanko ile savaşını ele alıyor.

5. Thor

Güçlerine güvenen, kibirli Thor başka ırklarla savaş başlatmıştır. Babası Odin güçlerini alarak Thor’u Asgard’dan dünyaya sürgün eder. Filmde kardeşi Loki’ye karşı savaşıp Asgard’a dönmeye çalışıyor.

6. The Incredible Hulk

Süper asker deneyleri sonucu sinirlenince yeşil bir deve dönüşen Doktor Banner’ ın hikayesini anlatıyor. Hulk’un en önemli özelliği derisinin hasar almaması.

7. Avengers-Yenilmezler

Kaptan Amerika, Black Widow, Iron Man, Thor, Hawkeye ve Hulk gibi süper kahramanların bir araya gelerek dünyayı kurtarmasını anlatıyor. Loki’nin Tesseract(Uzay taşı) ve zihin taşını (mind stone) kullanarak dünyayı ele geçirmesine engel olmaya çalışıyorlar.

8. Iron Man 3-Demir Adam 3

Iron Man artık zırhını modüler şekilde kontrol etmeye başlamıştır. Bu filmin ana hikayeye katkısı yoktur ama en iyi Marvel filmlerinden biridir.

9. Thor 2: The Dark World-Karanlık Dünya

Thor bu sefer Asgard ve Dünyayı korumak için Dark Elves ile savaşacaktır. Bu film sonunda ortaya sıvı-gaz karışımı Aether( gerçeklik taşı) çıktı.

10. Captain America: The Winter Soldier-Kaptan Amerika: Kış Askeri

Kaptan Amerika’nın eski arkadaşı Bucky (Kış askeri) bu filmde tekrardan ortaya çıkıyor. Filmde Hydra ve S.H.I.E.L.D tekrar karşı karşıya geliyor.

11. Guardians of the Galaxy-Galaksinin Koruyucuları

Bu filmde kadroya yeni kahramanlar katılıyor. Star Lord, Gamora, Drax, Groot ve Roket adlı yeni süper kahramanlar Ronan adlı kötünün güç taşı ile dünyaları yok etmelesine engel oluyorlar.

12. Guardians of the Galaxy Vol.2-Galaksinin Koruyucuları Bölüm 2

Bu filmin ana hikayeye pek bir katkısı bulunmuyor. Star Lord’un babasını bulmasını konu ediniyor.

13. Avengers: Age of Ultron-Yenilmezler: Ultron Çağı

Bu filmde kahramanlarımız yapay zeka Ultron’u yapıyorlar. Ultron dünyayı ele geçirmeye çalışıyor. Kahramanlar onu durdurmak için zihin taşını kullanarak Vision’u yapıyorlar ve Ultron’a karşı savaşıyorlar.

14. Ant-Man-Karınca Adam

Atom boyutlarına küçülmek ister miydiniz ? veya deve dönüşmeyi… İşte bu filmde giydiği özel kostüm sayesinde bu özelliklere sahip bir kahramanın ortaya çıkmasını anlatıyor.

15. Captain America: Civil War-Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

Avengers üyeleri arasındaki gerginlik artıyor ve Avengers ikiye bölünüyor. Bu sefer birbirlerine karşı savaşmaya başlıyorlar.

16. Black Panther-Kara Panter

Wakanda, Afrika’da teknolojik olarak nirvanayı yaşayan gizli bir ülke ve orayı yöneten Black Panther’in hikayesini anlatıyor.

17. Spider Man: Homecoming-Örümcek Adam: Eve Dönüş

Ergen olarak karşımıza çıkan örümcek adama, Demir Adam süper teknolojik bir örümcek adam kostümü hediye ediyor. Hikayede Spider Man, Adrian Toomes’e karşı savaşıyor.

18. Doctor Strange

Başarılı bir cerrahın, bir kaza sonrası ellerinde hasar meydana geliyor. Cerrah hayatı biten doktorun ellerini iyileştirmek isterken süper bir büyücüye dönüşmesini anlatıyor. Bu film ile birlikte zaman taşı ortaya çıkıyor.

19. Ant-Man And Wasp

Serinin bir diğer filminde kuantum boyutuna geçiş anlatılıyor.

20. Thor Ragnarok

Odin’in ölümünden sonra Thor’un ablası Hela ortaya çıkıyor. Loki, Thor, Hulk ve Valkyrie ona karşı birleşip savaşıyorlar.

21. Avengers: Infinity War-Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı

Thanos, tüm sonsuzluk taşlarını toplamaya başlıyor. Eğer tüm taşları toplarsa evrenin yarısı yok olacak. Kahramanlar tekrar birleşip Thanos’u durdurmaya çalışıyor.

22. Avengers: End Game-Yenilmezler: Son Oyun

Evrenin yarısı ve kahramanların bir çoğu yok oldu. Geriye kalan kahramanlar yok olanları tekrar geri getirmeyi başarabilecekler mi ?

Marvel Film Sırası bu şekildeydi.

2019 Yılında Çıkan En İyi Filmler